TROJA. WOJNY NIE BĘDZIE!

 

 

TROJA. WOJNY NIE BĘDZIE!

scenariusz i reżyseria Anna Wieczorek

scenografia Katarzyna Leks

muzyka Magdalena Gorwa

projekcje Agata Konarska

reżyseria światła Dorota Bator

OBSADA:

Kasandra Aleksandra Mikołajczyk

Helena, Hekabe Barbara Lach

Agamemnon, Atena, Poseł 2, Priam Zygmunt Babiak

Achilles, Hera, Poseł 1, Menelaos, Parys Jakub Kowalczyk

prapremiera 25 lutego 2023

„Troja. Wojny nie będzie!” to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza Anny Wieczorek, który powstał w oparciu o teksty opowiadające o najsłynniejszej z wojen – wojnie trojańskiej. „Iliada” Homera, „Achilleis” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Trojanki” Eurypidesa to główne inspiracje autorki dramatu.

Kasandra – główna bohaterka dramatu – przywołuje kolejnych bohaterów mitu trojańskiego (m.in. Helenę, Menelaosa, Agamemnona, Achillesa, Priama, Hekabe), chcąc rozliczyć ich z tego co zrobili, by uniknąć wojny. Próbuje opowiedzieć, jak było naprawdę. Ale co dziś znaczy prawda i kto decyduje, co nią jest? Jak o wojnie opowiadać? Czy język antycznego eposu jest wystarczający? Czy „piękno wojny”, o którym pisze Homer, zasługuje jeszcze na uwagę?

Kasandra to przedstawicielka młodego pokolenia, które musi mierzyć się z coraz trudniejszymi doświadczeniami: pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, postępującą katastrofą klimatyczną. Ale nie chce biernie przyglądać się temu, jak świat płonie, albo udawać, że tego pożaru nie widzi. Chce zapobiec katastrofie. W swoim dążeniu do znalezienia rozwiązania jest jednak osamotniona. Starsze pokolenie nie rozumie jej buntu wobec bierności, a pozostali obserwatorzy i wrogowie tylko się temu przyglądają i czekają na odpowiedni moment, by wykorzystać ten „chocholi taniec”, w którym Troja utknęła. Mimo ciężaru, jaki niesie ze sobą temat wojny (szczególnie teraz), w przedstawieniu nie zabraknie miejsca na ironię i humor. Atrakcyjna oprawa wizualna i muzyczna, z elementami teatru tańca i projekcjami sprawi, że opowieść o najsłynniejszej z wojen, wyda się młodemu odbiorcy bliższa, niż mogłoby się wydawać.

fot. Grzegorz Gajos