ZJEMY WASZE DZIECI. Z CEBULĄ (Instytut Grotowskiego, TnF)

Ponad 50% Polek i Polaków uważa, że homoseksualność to odstępstwo od normy, ale należy ją tolerować. Kolejne 16% – że to rzecz normalna. Jednocześnie aż 66% z nas sądzi, że pary gejów i lesbijek nie powinny publicznie pokazywać swojego sposobu życia (kwietniowe badanie CBOS-u „Stosunek Polaków do związków homoseksualnych”). Czyli: mogą sobie żyć, ale niech się nie obnoszą. Rozumiem, ale… Toleruję, ale… Niech sobie żyją, ale… Badania możemy interpretować na rozmaite sposoby. Czy kilka uspokajających wskaźników pozwala nam jednak spać spokojnie i udawać, że „wszystko gra”?W podobnym czasie realizował badanie IPSOS, pytający Polki i Polaków o największe zagrożenia dla Polski. Wśród mężczyzn między 18 a 39 rokiem życia zwyciężyły ideologia gender i LGBT+, dystansujące kryzys klimatyczny i starzenie się społeczeństwa. Może więc nie powinno nas dziwić, że dostrzegłszy zagrożenie, Polacy stają w obronie wartości? Małżeństwo z Lublina przynosi na marsz równości samodzielnie skonstruowany ładunek wybuchowy, w Białymstoku w ruch idą kamienie i butelki, we Wrocławiu dziennikarz, który zwraca uwagę na homofobiczne graffiti, kończy z zakrwawioną twarzą i złamanym nosem.Czego „lobby LGBT” chce uczyć dzieci? Czy wszyscy geje chodzą na parady? Dlaczego jadąc samochodem w kierunku tolerancji L, G i B, trzymają, T w bagażniku? Dlaczego 67% obywateli deklaruje, że nigdy nie poznało osobiście żadnego geja ani lesbijki? Gdzie w tym wszystkim są osoby bi? Kto kogo powinien się bać? I wreszcie: czy wrogie plemiona zamieszkujące Polskę potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać?„Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” to spektakl dokumentalny oparty na rozmowach z członkami społeczności LGBT+ oraz z osobami nieheteroseksualnymi, które odżegnują się od tego skrótu. Opowieść o byciu innym TU i TERAZ – w Polsce po Białymstoku, po „tęczowej zarazie”, „indoktrynacji LGBT” i „ideologii gender”. O ludziach. Z ich lękami, marzeniami, strachem i złością.

 

 

ZJEMY WASZE DZIECI. Z CEBULĄ

na podstawie historii, wspomnień, przeżyć bohaterów

reżyseria

Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Ada Tabisz, Robert Traczyk

dramaturgia i wywiady

Piotr Adamczyk, Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Tomasz Jeznach, Ada Tabisz, Robert Traczyk

scenografia

Iza Banaszek

występują

Marta Bartczak, Katarzyna Janek, Anka Kieca, Hubert Fiebig, Janek Niemczyk, Paweł Pacyna, Małgorzata Polakowska, Krzysztof Satała

produkcja

Piotr Adamczyk, Tomasz Jeznach, Robert Traczyk

premiera

20 lutego 2020, Instytut Grotowskiego

czas trwania

premiera, ok. 100 min

Spektakl został zrealizowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach”.

 

opiekun artystyczny projektu

Krzysztof Kopka

koordynator projektu i współprowadzący

Jakub Tabisz

 

 

Piszą o nas:

Pokazy:

 

Uzasadnienie jurorów:

W imieniu jury uzasadnienie przedstawia Katarzyna Mikołajewska: – Nagroda trafia w ręce reżyserek i reżyserów spektaklu „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą”. Przedstawienie powstało w ramach projektu „Teatr na faktach” realizowanego od kilku lat w Instytucie Grotowskiego.

Nagrodzeni poruszają tematy trudne, budzące kontrowersje, będące przedmiotem gorących społecznych dyskusji. W przypadku „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” tym tematem jest lęk przed społecznością LGBT+. Daleko im jednak do poszukiwania sensacji. Z dużą empatią i wrażliwością patrzą na swoich bohaterów. Teatr dokumentalny daje możliwość tworzenia przedstawień bardzo intymnych, poruszających publiczność.

Mamy nadzieję, że ta nagroda pomoże spektaklowi dotrzeć do szerszego grona odbiorców – bo warto go pokazywać. Jeszcze długo przesłanie, które niesie, nie przestanie być ważne i aktualne.

fot. Tobiasz Papuczys